Много хора знаят, че отглеждането на домати е трудно, тъй като тази култура е доста взискателна. Въпреки това, с правилния подход и грижа се получава отлична реколта.
Често градинарите се сблъскват с проблем като усукване на листа навътре, известно още като накъдряне или завиване. Причината за това най-често се крие в дефицит на хранителни вещества и неподходящи условия.
Каква може да е причината за това "поведение" на доматите?
Стрес - всяка промяна в комфортните условия може да причини този проблем. Затова си струва да осигурите всички необходими условия за развитието на този зеленчук. В противен случай доматите ще се развиват бавно и слабо.
Хапчето, с което разсадът на доматите ще расте като луд
При липса на влага растенията започват да „спестяват“ ресурси. Накъдрените листа консумират по-малко необходимата влага, което е важно за оцеляването. Затова не забравяйте за поливането на доматите.
Понякога доматените листата се къдрят при липсата хранителни вещества:
- Азот - листата се извиват, придобивайки жълтеникав оттенък (решението е спешно да се подхранва с азотен тор);
- Фосфор - листата се извиват нагоре и започват да стават лилави от долната страна (разтворът е да се поливат с разтвор на суперфосфат);
- Калий - листата са навити в „лодка“, има кафява граница по краищата (решението е да се подхрани с калиев тор, например калиев сулфат или екстракт от дървесна пепел);
- Мед - листата се извиват нагоре, покриват се с жълти размазани петна и в случай на остър недостиг стават черни (решението е да се напръскат листата с препарат, съдържащ мед или да се поливат растенията с него).
Важно е да знаете, че в редки случаи почвата е богата на бор. Но този елемент е изключително необходим за правилното развитие на доматите. Ето защо, през сезона, извършете поне няколко подхранвания с бор.
Най-често листата на доматите започват да се къдрят, когато температурата на въздуха се повиши над 30 ° C. А в оранжериите, особено там, където има малко прозорци и лоша вентилация, температурата може да достигне 45 – 50 °C.
Въпреки че доматите обичат топлината и не се нуждаят особено от постоянно поливане, насажденията трябва да се снабдяват с вода поне веднъж седмично, а при горещо време - по-често. И не забравяйте да поливате добре в корена на всеки храст. За разлика от краставиците, които разпръскват корените си свободно близо до повърхността на земята, доматите отиват дълбоко. Ако почвата е слабо напоена, растенията няма да получат допълнителна влага.
Ето приблизителна схема за поливане на домати през лятото:
- при температура 16 – 20 °C – веднъж на 7 – 10 дни;
- при 20 – 25 °C – веднъж на 5 дни;
- при 25 – 30 °C – след 2 – 3 дни;
- при 30 °C и по-висока - съсредоточавайки се върху почвената влага: ако изсъхне бързо, тогава може би всеки ден.
Разходът на вода е 1,5 литра на растение.
Това е най-добрият домашен тор за разсада на домати